Gönderen Konu: TGSL Tesero Golden Sabre Light  (Okunma sayısı 10529 defa)

Çevrimdışı melih

• Yönetici
  • Tam Üye
    • HOBİDEDEKTOR
TGSL Tesero Golden Sabre Light
« : 28 Ekim 2017, 17:29:07 »
Ekte  TGSL  vlf dedektör  bilgileri.

Üyelerimizden mUSTAfa  ustanın  videosu

« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 04:13:42 Gönderen: melih »

Çevrimdışı melih

• Yönetici
  • Tam Üye
    • HOBİDEDEKTOR
Ynt: TGSL Tesero Golden Sabre Light
« Yanıtla #1 : 28 Ekim 2017, 17:36:35 »

Başka  bir  test videosu

youtubeda  pekçok  var.

Çevrimdışı TufaN

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2018, 13:58:04 »
melih ustamm paylaşım için teşekkürler. eki indirdim ama rararşivi hatası veriyor. yeniden yükleyebilmen mümkünmü rica etsem

Çevrimdışı melih

• Yönetici
  • Tam Üye
    • HOBİDEDEKTOR
« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2018, 04:11:33 »
mrb

linkten indirebilirsiniz

https://yadi.sk/d/qBCDEs7C3Vr9DY

Çevrimdışı TufaN

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2018, 07:27:37 »
TEŞEKKÜRLER MELİH USTA. EMEĞİNE SAĞLIK

Çevrimdışı melih

• Yönetici
  • Tam Üye
    • HOBİDEDEKTOR
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2018, 16:09:23 »
linkte  smd  versiyon  bobin  vs.  resimleri

http://atv.hamradio.si/~s51kq/photo_album/_projects_/TGSL-KQ/

Çevrimdışı Erciyes

• Acemi Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2018, 18:17:34 »
derın arama dedektorumu usta ayrımlı bu cıhaz

Çevrimdışı mustafa_cmbz

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2018, 01:43:00 »

SPRİNT LAYOUT çizimi elinde olan varmı acaba?

Çevrimdışı 90turk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 22 Nisan 2020, 21:57:21 »
Merhaba Ustam. Paylaşımınız için teşekkür ederim, elinize, emeğinize sağlık. Yalnız şöyle bir sıkıntım var; PDF dosyasında ki PCB.pdf dosyası sanırım aydınger veya asetat ile ışıklı masada plaket hazırlamak için. Ben ise ofset kağıt ve ütü kullanarak plaketi hazırlamak istiyorum. Fakat pdf dosyasında ki çizimi aynalamayı, yani ters çevirmeyi beceremedim. Plaketin hem altındaki bakır yollar, hem de üstündeki şekilleri ütü ile plakete basmak için, aynalanmış ve lazer baskı için siyah/beyaz hale getirilmiş pdf dosyasını da paylaşırsanız harika olurdu :)
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2020, 22:04:14 Gönderen: 90turk »

Çevrimdışı melih

• Yönetici
  • Tam Üye
    • HOBİDEDEKTOR
« Yanıtla #9 : 25 Nisan 2020, 22:03:37 »
Merhaba

pcb.pdf  i  çıkartıp  ütüleyin  , yerleşimle  karşılaştırırsanız  terstir  zaten.

Çevrimdışı 90turk

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2020, 19:22:02 »
Merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Elektronik konusunda daha çırak kademesinde olduğum için, yani fazla anlamadığım için yazılımlara alışmak, plaket hazırlamayı, eritmeyi öğrenmem falan falan zor oldu, zaman aldı. Neyse ki bu geçen zamanda baskı devre şemasının tersini çevirip yazıcıda da bastırmayı becerebildim.
     Fakat epey bi sorunlar çıktı.
     Bu arada ikinci el ucuza bir lazer yazıcı aldım ve alüminyum folyoya basarak hazırladım plaketi, yazıcı aldım çünkü kırtasiye de alüminyum folyoya basmadılar. Fotoğraf kağıdına baskı ise, plaketin bakırsız yüzüne elemanların yerleşim şeklini basarken istediğim gibi olmadı, fotoğraf kağıdını sökünce üzerinde beyazlık kalıyordu. Beyazlığı gidermek için ise plaketin ön yüzüne sprey vernik sıktım, güzel oldu. İlk aldığım vernik dandik ve ucuz markaydı, 4 günde vernik kurumadı, sonra kurusun diye plaketi fırına verdim, amam bu sefer de plaket karardı ve sonradan lehimleme denemesi yaparken bakır yollar kabardı.
    Fotoğraf kağıdının kötü tarafı ise; paralel ve birbirine yakın yollar arasında, kağıdın üzerinde ki ince streçin kalması. Kağıt kalıntıları temizlerken buna dikkate edilmezse, büyüteç ile tüm plaket incelenmezse, altında mürekkep olmamasına rağmen, bu streç kalıntılarının olduğu yerler asitte erimiyor... Ayrıca fotoğraf kağıdına basılan şemada ince yollar varsa ve bu baskı 1 hafta kadar bekletilirse, iyice fotoğraf kağıdına işliyor ve plakete geçmiyor. Plaketin ön yüzüne baskı yaparken sanırım bu yüzden tutmadı, sonra bir de zımpara yaparak denedim yine olmadı ama sonuç biraz daha iyiydi... Anladığım kadarıyla, sanırım fotoğraf kağıdına yapılan baskıyı (fırından çıkar çıkmaz taze taze) plakete ütülemek lazım, 5-7 gün bekletilirse verimsiz oluyor...
     Neyse ki daha sonra ki denemelerimde yazıcı aldım ve alüminyum folyo üzerine baskı almaya başladım.

Fakat asıl sorunum ise malzeme konusunda oldu. Bir transistörü bulamadığım için yapmaktan vaz geçtim. Bulamadığım transistör J107. Başka kaynaklarda J107 yerine BF245C veya BF247A kullanılabileceği yazıyordu. Ama onları da bulamadım... Gerçi mesela BF245 ve BF247 olarak buldum ama sonlarında harfi uymadığı için almadım. Ve aslında şu son harfin ne anlama geldiğini de çözemedim. Ve örneğin BF245B veya BF247C olarak da vardı ama yine riske girmek istemedim. Ve devreyi yapmaktan vaz geçtim.
    Vaz geçme sebeplerinden bir diğeri de uygun fiyatlı osiloskop bulamamam ve osiloskop kullanmayı bilmemem. Bu arada, Arduino ve cep telefonu üzerinden çalışan tek kanallı basit osiloskoplar yaptım ama sanırım pek verimli olmadı, Görmeyi umduğum şekilleri göstermedi ve şekillerin ne anlama geldiğini çözemedim.
    Şu osiloskop meselesini hala anlamaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Çok ucuza bir tane bulursam veya yapabilirsem bu TGSL dedektörü yapmaya, kaldığım yerden devam edeceğim. Çünkü şu an için osiloskop ölçümleri gözümü korkutuyor. İngilizce de bilmediğim için, TSGL ile ilgili bazı dökümanları anlayabilmek için Google Çeviri kullanıyorum. : /
     Bu TGSL dedektörü er veya geç kesinlikle yapacağım. Ama TGSL yerine şimdilik daha basit ve kendi kendine ayar yapan bir dedektör yapıyorum. Tam şu satırları yazarken Pickini 4 isimli dedektörün PIC'ine yazılım atmak için açmıştım bilgisayarı. Bir aksilik olmaz ise 24 saat içinde yazılımı atmış ve ilt dedctörün ilk testlerini yapmış olaxağım.
     Buraya kadar kıymetli vaktinizi ayırıp okuduysanız teşekkür ederim. :)
     İzmir'den selam eder, hayırlı, sağlıklı ve Korona virüssüz günler dilerim.

Saygılarımla
Ahmet T.
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2020, 19:30:47 Gönderen: 90turk »

Çevrimdışı Gürdal

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
  • Zalimler İçin Yaşasın Cehennem
    • hobidedektör
« Yanıtla #11 : 07 Haziran 2020, 11:29:38 »
Kolay gelsin ustam başarılar diliyorum.
Zalimler İçin Yaşasın Cehennem

Çevrimdışı herdaim

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2020, 10:31:38 »
ustalar toprakta çok da stabil olmadıgına dair bilgiler edinmiştim acaba  doğrumudur. bu cihazı yapıp kullaanan arkadaşlardan cevap verebilirmi  acaba .

Çevrimdışı Gürdal

• Genel Moderatör
  • Kıdemli Üye
  • Zalimler İçin Yaşasın Cehennem
    • hobidedektör
« Yanıtla #13 : 22 Ağustos 2020, 10:27:18 »
parçalar orjinal olsun başlık sorunsuz yapılsın sorun yasamazsınız
Zalimler İçin Yaşasın Cehennem